BANKA HESAP NO
corumhdf@gmail.com

K.ÖREN ŞUBESİ/ ANKARA

İBAN

TR200004600375888000124978
Sosyal Medya
Üye Girişi
19 Şubat

19 ŞUBAT DÜNYA GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR GÜNÜ

MERHABA,

1997 yılında dünyadaki dernek ve vakıflara (GÖNÜLLÜ KURULUŞLARA) armağan edilen 19 Şubat Gönüllü Kuruluşlar Günü uzun bir aradan sonra Çorum Hitit Dernekleri Federasyonu (ÇORUM HDF) tarafından kutlanmaktadır.

Günümüz kutlu olsun. Evrenimize barış, adalet, özgürlük ve mutluluklar getirsin.

19 Şubat Gönüllü Kuruluşlar Gününün tarihçesi ve amacı hakkında kısa bilgi verecek olursak; kısa adı (GöK) Gönüllü Kuruluşlar Günü olan bu gün 1997 yılında Av Cemal Emir tarafından tespit ve dünyaya ilan edildi. Bu yıldan başlayarak (1997 & 2001 yılları arasında) her yıl 19 Şubatın isabet ettiği haftada, bir hafta süre ile yüzlerce dernek ve vakıfla katılımı ile sanatsal, kültürel, bilimsel, gösteri ve etkinliklerle kutlandı. 2001 ve 2011 yılları arasında hiçbir çalışma yapılmadı. 2012 yılında ise ÇORUM HDF ve üyesi yaklaşık 50 dernek yeniden Gönüllü Kuruluşlar Gününü sahiplendi ve kutlamaya karar verdi.

Bu günün ilanının amacına geçmeden önce kısa bir açıklama yapma gereği vardır.

GÖNÜLLÜ KURULUŞ (GöK) nedir? Bizler, insanların özgür iradeleri ile maddi ya da manevi hiçbir baskı altında kalmadan gönüllü olarak kurdukları veya üye oldukları kuruluşları & Gönüllü Kuruluş olarak kabul ediyoruz.

İnsanlar, insanlığa yararlı olmak, belirli bir amacı hayata geçirmek için maddi manevi varlıklarını birleştirerek, sadece mutlu olmak ve de mutlu etmek için bazen de canları pahasına bu kuruluşları kurmakta ve çalışmaktadırlar. Örneğin Yeşil Barış, Uluslar Arası Af Örgütü, Kelebekleri koruma ve yaşatma derneği ve binlercesi gibi.

Sivil Toplum ise Gönüllü Kuruluşları da içerisine alan daha geniş bir kavram olarak tanımlıyoruz. Çünkü sivil toplum adı altında toplanan kuruluşlarda gönüllülük değil sivil olmak esastır.

Gönüllü kuruluşların geçmişten bugüne kadar nitelik ve nicelik olarak çoğaldıkları ve gelecekte de çoğalmaya devam edecekleri tartışmasızdır. Çünkü kamu ve özel sektör dünyayı ve insanlığı telafisi olanaksız bir şekilde tüketmektedir. Bu katliama ve yok oluşa karşı sürdürülebilir kalkınma ve yaşanabilir bir dünya sloganı ile direnen ve dünyayı sevgi ile saran, kucaklayan tek anlayış ve bu anlayışın sosyal yansıması olan kuruluşlar GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR dır.

Hal böyle olunca;

Dünyamızda birçok şeyin günü kutlanırken ve bu günlerin birçoğu çağımızda insanlığın bütünü adına çokta önemli ve anlamlı günler sayılmayıp da kabul görülürken, geleceğimiz için vazgeçilmez olan ve hayati önem arz eden gönüllü kuruluşların gününün olmaması çok büyük bir eksikliktir.

Bu ve gelecek yüzyılların inşasında tartışmasız ve yaşamsal değerlere de katkıları olacak olan GöK'lerin, evrensel düzeyde birlikteliklerini sağlamak, sağlamlaştırmak, ortak dillerini, etiklerini ve hatta fiili merkezlerini oluşturmak, kendilerini, amaçlarını ve ürettiklerini dünyaya tanıtmak, birbirleri ve dünya ile paylaşmak için böyle bir gün ilanı, kabulü ve varlığı insanlık adına yaşamsal zorunluluktur.

Ve hatta Gönüllü Kuruluşların insanlık için yaptıkları ve yapacakları iş, eylem ve verdikleri ve de verecekleri canlar için bir teşekkür yerine geçecek olan bu günü; başta dernek ve vakıflar olmak üzere resmi ve sivil her kuruluşun tanıması, benimsemesi ve bu günün kalıcı olması için var gücü ile çalışması insanlık adına geri durulmayacak bir görevdir.

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Arap Birliği, Asya Asamblesi ve benzerleri gibi uluslararası kuruluşlar başta olmak üzere sivil toplumun tamamının bu günü kabul etmesi dileğimizdir.

BM, 192 devletin aralarındaki sorunlarını çözmek amacı ile kurmuş olduğu devasa bir ( dernek ya da vakıftır) GöK'tür Ama ne yazık ki güçlü devletlerin kurduğu ve sadece bunların emperyalist çıkarları adına çalışan bir çatı kuruluştur.

Ancak gerçekte bireylerin yani tek tek insanların ve onların belirli amaçlarını gerçekleştirmek ve sorunlarını çözmek, mutluluklarını paylaşmak için kurduğu gönüllü kuruluşlara, onların sorunlarına, istemlerine yanıt verecek uluslararası bağımsız bir kuruluş ya da çatısı yoktur.

Gök lerin devletlerden bağımsız kendi merkezini kurması insanlığın geleceği açısından büyük bir adım olacaktır. Bize göre bu bağımsız merkezin adı DÜNYA GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR GENEL SEKRETERLİĞİ (GöKs) ve merkezi de Ankara da olmalıdır.

Gönüllü Kuruluşlar Günü Anlaşması ve buna dair sözleşme Ankara/TÜRKİYE' de devletlerin, sivil toplumun ve GöK'lerin imzalarına açılmalı ve 19 Şubat Gönüllü Kuruluşlar Günü Sözleşmesi, Ankara/TÜRKİYE - Cemal EMİR 2012, isimi ile dünya tarihine geçmelidir.

Tam da bu noktada BM'in, gerçek anlamda amaçlarına ulaşması için Onu tetikleyecek, destekleyecek ya da yeri geldiğinde dur diyecek toplumsal muhalefetinin olmadığı, sorunları çözmede yalnız ve yetersiz kaldığı acı gerçeği ile karşılaşıyoruz.

Sağlıklı ve bağımsız bir muhalefet olarak işte bu noktada gönüllü kuruluşlar (GöK) karşımıza çıkmaktadır.

Sayın Genel Sekreter, belki bu tespit size biraz garip gelebilir. Neden kendi muhalefetimi yaratayım? Bu soruya, odağına insan koyarak yanıt verirsek doğru sonuca ulaşırız. Çünkü muhalefetsiz gerçek bir demokratik iktidar olmaz. Bence şu an BM demokratik bir kuruluş değildir. Onu demokratik kılacak Dünya Gönüllü Kuruluşlar Sekretaryasıdır.

GöK elbette eleştiriler, eylemler, projelerleri ile uluslararası kuruluşların, devletlerin remi ya da özel kuruluşların insana dair kararlarını etkileyecektir. Her adımında geçmişi ve geleceği ile mutlu insanı merkezine koyan GöKsün umut, sevgi, bilgi ve sabır dışında hiçbir savaş aleti olmayacaktır. Ve her alanda en derin ve geniş adaletin gerçekleşmesi için sürdürülebilir kalkınma ve yaşanabilir bir dünya ve de ayrımsız ve sömürüsüz bir yaşam kurmak için çalışacaktır. Merkezi Ankara/TÜRKİYE olacak olan GöKsün bir gün en az BM binası kadar binası ve örgütleri olacaktır.

Bizler, onurlu ve cesur Türk Ulusunun ve insanlık tarihinin bir parçası olarak insanlık önüne yine onurlu ve tarihi bir iddia ile çıkmak istiyoruz.

Gönüllü Kuruluşlar Gününü yukarıdaki anlam ve amacı ve de insanlık yararına yeni bir çağın başlaması umudu ile insanlığın kabullerinize arz ediyoruz. Saygılarımızla...

YAŞASIN 19 ŞUBAT!

YAŞASIN GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR GÜNÜ!

YASASIN GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR!

Av Cemal EMİR

Çorum HDF Genel Başkanı
Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.